четвъртък, 29 април 2010 г.

1-ви МАЙ 2010 г.

ЗА ХОРАТА НА ТРУДА, ЧИИТО ДОХОДИ СА ПОД СРЕДНИТЕ НА ГЛАВА ОТ НАСЕЛЕНИЕТО В БЪЛГАРИЯ!

(ОБЯСНЕНИЕ: Според официалните статистики на различни международни и национални институции като Световната Банка, Международният Валутен Фонд или ЦРУ, годишният доход “на глава от населението” у нас в долари е бил както следва /в скоби е годината/: $ 11 300 (2006); $ 12 100 (2007); $ 12 900 (2008)! Това означава по 50 000 долари годишно за четиричленно семейство! Ако 14 000 долари или 28 % се отделят за инвестиции, амортизация и други обществено необходими разходи през годи-ната, то за четиричленното семейство остават 36 000 долари годишно ИЛИ ПО $ 3 000 МЕСЕЧНО! Листовката ни е предназначена за всички семейства, чиито доходи са под тези суми.Тоест за 95 % от населението на Р.Б., тоест за тези чиято разлика между теоретическите и реалните им доходи се излапва от 5-процентните “елити” на обществената върхушка.)

За всички, които са вън от синдикалната и партийна бюрокрация, които не принадлежат към професионалните паразити, превърнали обществения дълг в печалбарство, в мошеничество или в класово сътрудничество с капиталистите и властниците. За всички, които съзнават, че краят на материал-ната и духовна мизерия в която ни принуждават да живеем зависи от успеха на борбите, които ще организираме и водим за премахване на експлоатацията и властта на човек над човека! За всички, които приемат борбата на класите на бедните срещу богатите върху всички бойни полета – икономически, политически, социални, идейни, морални и културни. Борбата на “низшите класи” срещу “елитите”, срещу всички експлоататори и потисници. Борбата на работническата класа с всички средства срещу организираните от богаташите и тяхната държава разнообразни и многобройни форми на грабеж и насилие. С ДВЕ ДУМИ, ТАЗИ ЛИСТОВКА Е ПРЕДНАЗНАЧЕНА ЗА ВСИЧКИ, КОИТО СА РАЗБРАЛИ, ЧЕ ВМЕСТО ДНЕШНАТА “ИГРА” НА КЛАСОВО СЪТРУДНИЧЕСТВО И ДОГОВАРЯНЕ НА ПЛАТЕНАТА СИНДИКАЛНА БЮРОКРАЦИЯ ОТ КНСБ И “ПОДКРЕПА” С ВЛАСТНИЦИТЕ И КАПИТАЛИСТИТЕ, Е НЕОБХОДИМО ДА СЪЗДАДАТ РЕВОЛЮЦИОННИ СИНДИКАТИ!

В своите ежедневни искания и борби за осъществяването им революционният синдикализъм се стреми да координира работническите усилия и воли за борба за реализиране на незабавни подобрения на живота и повишаване стандарта на “низшите класи” ЧРЕЗ УВЕЛИЧЕНИЕ НА ЗАПЛАТИТЕ, НАМАЛЯВАНЕ НА РАБОТНОТО ВРЕМЕ, ПОДОБРЯВАНЕ УСЛОВИЯТА НА ТРУДА И ГАРАН-ТИРАНЕ НА ОБЩЕСТВЕНОПОЛЕЗНА РАБОТА ЗА ВСИЧКИ; ЧРЕЗ ЕДНА-КВО ОБРАЗОВАНИЕ, ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ И СОЦИАЛНО ОСИГУРЯВАНЕ ЗА ВСИЧКИ! УСЛОВИЕ ЗА ПОСТИГАНЕТО НА ТЕЗИ ИСКАНИЯ Е СЪЗДАВАНЕТО НА РЕВОЛЮЦИОННИ СИНДИКАТИ НА РАБОТЕЩИТЕ И БЕЗРАБОТНИТЕ ВЪВ ВСИЧКИ СЕКТОРИ НА ИКОНОМИКАТА.

Постигането на тези цели е само част от работата на революционния синдикализъм. С тях, той подготвя ИНТЕГРАЛНОТО ОСВОБОЖДЕНИЕ НА ХОРА-ТА НА НАЕМНИЯ ТРУД, КОЕТО МОЖЕ ДА СЕ РЕАЛИЗИРА САМО ЧРЕЗ ЕКСПРОПРИАЦИЯТА НА КАПИТАЛИСТИТЕ И ЗАМЯНАТА НА ВЛАСТНИЧЕСКАТА (ДЪРЖАВНАТА) ОРГАНИЗАЦИЯ НА ОБЩЕСТВОТО С ПРЯКАТА ДЕМОКРАЦИЯ ИЛИ ФЕДЕРАЦИЯТА НА САМОУПРАВЛЯВАЩИ-ТЕ СЕ КОМУНИ НА ВЪОРЪЖЕНИЯ ТРУДОВ НАРОД!
СРЕДСТВАТА ЗА ПОСТИГАНЕ НА МИНИМАЛНИТЕ И МАКСИМАЛНИ ЦЕЛИ НА РЕВОЛЮЦИОННИЯ СИНДИКАЛИЗЪМ СА ЕЖЕДНЕВНИТЕ СОЦИАЛНИ БОРБИ, ГЕНЕРАЛНАТА СТАЧКА И КАТО КРАЙНО РЕШЕНИЕ, АКО ДЪРЖАВАТА И КАПИТАЛА ГО НАЛОЖАТ – СОЦИАЛНАТА РЕВОЛЮЦИЯ! БИДЕЙКИ ДНЕС СЪЮЗ ЗА СЪПРОТИВА И БОРБА, В БЪДЕЩЕ РЕВОЛЮЦИОНИТЕ СИНДИКАТИ ЩЕ СЕ ПРЕВЪРНАТ В ОРГАНИЗАТОРИ НА ПРОИЗВОДСТВОТО И РАЗПРЕДЕЛЕНИЕТО НА СЪЗДАДЕНИТЕ ОТ ТЯХНИТЕ ЧЛЕНОВЕ ОБЩЕСТВЕНИ БЛАГА. Което е и базата на СОЦИАЛНАТА РЕОРГАНИЗАЦИЯ И ТРАНСФОРМАЦИЯ.

Необходимостта от тази двойна работа/борба на революционния синдикат за настоящето и бъдещето, произтича от социалното положение на наемните работници, което угнетява еднакво всички пролетарии, независимо от тяхните философски, идейни или политически тенденции. Това тяхно положение на наемни роби и командвани пионки в “играта на елитите” ги задължава да се организират в една ВСЕОБЩА КОНФЕДЕРАЦИЯ НА РЕВОЛЮЦИОННИТЕ СИНДИКАТИ.
Като следствие от неговото социално положение и условие за съюзяването му с другите трудещи се, всеки индивид, желаещ да се организира в Конфедерацията приема и защитава свободата за своите членове да се придържат вън от нея към такива форми на борба, които съответстват на тяхните философски, идейни или политически разбирания, като същевременно се задължава да не пропагандира в революционния синдикат идейното кредо, което изповядва вън от него.
Що се отнася до ОРГАНИЗИРАНАТА КЛАСОВА БОРБА, за да постигне тя максимална ефикасност, революционният синдикализъм счита, че икономическите акции трябва да бъдат насочени директно против “бизнесмените”, като Конфедерацията не се занимава с партиите и сектите, които вън и встрани от нея могат напълно свободно да се борят за промяна на обществените структури и отношения.


ХОРА НА НАЕМНИЯ ТРУД, ОРГАНИЗИРАЙТЕ СЕ В БОЙНИ СИНДИКАТИ И ЧРЕЗ ТЯХ В ЕДНА ВСЕОБЩА РЕВОЛЮЦИОННА КОНФЕДЕРАЦИЯ НА ТРУДА!

ОТ ВСЕОБЩАТА КОНФЕДЕРАЦИЯ
НА РЕВОЛЮЦИОННИТЕ СИНДИКАТИ


частичен превод на Амиенската харта

петък, 23 април 2010 г.

1 май – от бомбата до манифестациите

4 май 1886 г., площадът „Хеймаркет”, Чикаго. Работници се събират на митинг. По онези времена тези събития не са рядкост – в много страни работниците се събират и настояват за въвеждане на осемчасов работен ден. Профсъюзите са решили още преди това, че ако до 1 май не постигнат исканията си, ще започнат всеобща стачка. Така и става.

Полицията обаче реагира. На 3 май има сблъсъци, след които обстановката още повече се нажежава. Има и убити. Тогава профсъюзите свикват митинга от 4 май.

Над площада вали слаб дъжд. Вечерта бавно се спуска. Още в началото на митинга ораторите казват, че идеята на събитието не е да прераства в насилие. Тълпата е тиха и спокойна. Кметът спира да погледа, но като вижда, че е спокойно, се прибира рано.

Последният оратор привършва речта си. Вече е около 10 часа вечерта. Докато той още говори, полицията заповядва на събралите се хора да се разотиват и започва да се приближава към тях. В този момент някой хвърля бомба по полицията. Не се знае кой е бил, но тази бомба започва сблъсъка. Убит е един от полицаите и останалите откриват огън срещу тълпата. Някои от работниците са въоръжени и отвръщат на стрелбата. Всичко свършва за пет минути.

Убити са седем полицаи и поне четирима работника. Ранените са много повече – около седемдесет полицаи и неизвестен брой работници. Според разказите на полицаите повечето от тях са се ранили взаимно, тъй като е било тъмно и всеки е стрелял нанякъде, без да вижда, сам за себе си. Колко са ранените работници не се знае, защото повечето вероятно не са потърсили медицинска помощ по-късно от страх да не ги арестуват.

Следва съдебен процес, който привлича огромен обществен интерес и сензационни заглавия в пресата. Осем души са съдени като подбудители на случилото се. Петима от тях са осъдени на смърт, останалите влизат в затвора. Присъдите предизвикват още по-голям интерес, както и недоволство сред работниците. Един от осъдените се самоубива в килията си по особено жесток начин – запалва тайно внесена пръчка динамит като цигара в устата си. Останалите четирима са обесени.

Случаят се смята за една от най-големите грешки в историята на американското правосъдие. Шест години след екзекуциите губернаторът на Илинойс подписва заповеди за помилване на останалите трима осъдени, признавайки, че и те, и обесените са били невинни.

Три години след случая на площада Американската работническа федерация пише до Втория интернационал (организация на социалистическите партии) с предложение 1 май 1890 г. да е ден на всеобща стачка с искане за осемчасов работен ден. От Интернационала се съгласяват. Една от причините, поради които от американска страна предлагат тази дата, е именно да се отбележи годишнината от случилото се в Чикаго на 4 май 1886 г. С декларация на Втория интернационал 1 май е обявен за международен ден на труда.

Първият Ден на труда през 1890 г. се оказва огромен успех за работническото движение. Само в Европа демонстрации се провеждат в над 20 града. Има митинги в Америка, Чили, Перу и Куба.

От тогава 1 май е официален празник в много страни, най-вече в настоящи и бивши социалистически държави. Той се възприема като празник от всички леви движения – социалисти, комунисти, анархисти .

четвъртък, 22 април 2010 г.

Защо честваме 1 май

1-ви Май е дата с огромно значение за работническото движение. Това е ден на Световната солидарност. Това е време, през което си припомняме борбите на трудещите се в миналото и заявяваме нашата надежда за по-добро бъдеще. Време през което трябва да си припомним, че несправедливостта спрямо един човек е несправедливост към всеки един от нас. Защо 1-ви Май, все пак? Каква е неговата история?

Преди повече от сто години, Американската Федерация на Трудещите се приема историческа резолюция, която гласи: “нормалният работен ден да бъде осем часов, считано от и след 1-ви Май, 1886г.”

В месеците предшествали това решение, в цяла Америка хиляди работници започват борба за по-малка работна седмица. Квалифицирани или не, мъже и жени, черни и бели, мигранти и местни, всички те се борят рамо до рамо.

Чикаго е основният център на кампанията. Повече от 300 000 работници излизат да протестират на 1-ви Май. Това е “раждането” на този ден-символ.

Анархистите от Чикаго. Действията на анархистите в Централният Работнически Съюз и активността им по улиците на Чикаго, превръщат града в център на “движението за осем часов работен ден”. Анархистите са на мнение, че осем часов работен ден може да бъде извоюван единствено чрез преки действия и взаимна подкрепа. Те разглеждат борбата за промени, като осем часовия работен ден, за недостатъчни сами по себе си. Те считат това за една от битките на водената класова борба, която би завършила само чрез социална революция и установяване на анархизма (т.е. “свободно общество, базирано на принципа на кооперирането на производството”). Тези идеи са залегнали в тяхната организация и борба. Анархистките съюзи се основават на пряк избор и пряк контрол, тази структура е отражение на обществото, което възнамеряват да създадат. Управляващата класа в Америка вижда, че техните печалби и власт са заплашени от действията на съюзяващите се работници. Те отговарят на тази заплаха с насилие.

Събитията на Хаймаркет. На 1-ви Май, в Чикаго, половината от работниците на МакКормик харвестър къмпани обявяват стачка. Два дни по-късно полицията открива огън по стачните постове, убивайки един и ранявайки няколко от стачниците. Възмутени от това престъпление, анархистите обявяват за 5-ти Май протестен митинг на площад Хаймаркет. Протестът е мирен, а дъждът скоро прогонва голяма част от участниците. Когато остават около 200 човека, колона от 180 полицаи се придвижва до митинга, те заповядват хората да се разпръснат незабавно, в противен случай, според началника на полицията, “ нищо няма да спре полицията да се намеси”. В този момент е хвърлена бомба пред редицата от полицаи, един е убит, около 70 са ранените. Полицията открива огън по присъстващите, убитите и ранените са много.

Вълна от терор помита Чикаго. Зали за събрания, офиси на съюзи, печатници и частни домове са атакувани (обикновено без съдебна заповед). Много заподозрени са бити, други са подкупвани да лъжесвидетелстват. “Проведете първо обиските, пък после се позовавайте на закона” е официалното изявление на Дж. Гринел, съдия на щата.

Преследванията и репресиите, подкрепяни и насърчавани от пресата, отслабват движението за осем часов работен ден. За главен източник на притеснения и страх за управляващата класа са нарочени всички работнически и анархистки съюзи в САЩ, атаките срещу тях спъват развитието им за дълго време напред. Обиските решават само част от проблема. Трябвало да бъдат намерени изкупителни жертви.

Процесът. Осем мъже, анархистите Парсон, Линг, Фишер, Енгел, Шпис, Филден, Нееб и Шваб, са обвинени в убийство. Никакво доказателство не е представено от страна на щата, че някой от осемте има нещо общо с бомбата. Фактически, трима не са присъствали изобщо на митинга, а други трима са били със семействата си. Предубедени, съдията и съдебните заседатели и истеричната преса обявяват всичките осем за виновни. Техните единствени “престъпления” са анархистките им възгледи, активистката дейност и това, че засягат управляващата класа. Гринел ясно заявил това, “Анархизмът е подсъден… тези мъже са избрани... защото те са изявени лидери”.

Въпреки световните протести, четирима от тях са обесени, един се самоубива в затвора, а останалите трима са осъдени на 20-годишна каторга. Близо 500 000 души съпровождат погребалния кортеж, а 20 000 запълват самото гробище. През 1893г., новият губернатор на Илинойс прави официално изявление, че работническата класа в Чикаго винаги е знаела истината и се извинява на Мъчениците, защото те са били очевидно невинни и защото “процеса не е бил справедлив”.

През 1889г., американската делегация присъстваща на конгреса на Социалистическия Интернационал в Париж прави предложение 1-ви Май да бъде обявен за празник на работниците. Този ден да бъде в памет и на “Мъченичеството на Чикагската осморка”. От тогава 1-ви Май се чества като ден за Международна солидарност с борбите на трудещите се.

сряда, 21 април 2010 г.

ДРАМАТА В ЧИКАГО


Умряха нашите братя, убити от буржоазията сред бял ден, на едно публично място, на 11
ноември. Те отидоха на смърт, пеейки Марсилезата и умряха с вика: „Да живее анархията!”

В навечерието на тяхната смърт милиони работници молиха буржоата: „Не ги убивайте!” Под натиска на своите сърца, те стигнаха до молби. Гласът им бе задушен от рева на ситите зверове: „Смърт!”


Престъплението се извърши. Нищо, никога не ще го изглади. И из гърдите на тия същите милиони работници, които до вчера бяха готови да протегнат ръка на буржоазията и да й простят за много нейни престъпления, днес се чува само този вик:

- Смърт ли? Добре, нека тъй да бъде! Свобода, братство, равенство или смърт, казваха нашите деди. Вие казвате, че не е нужно братството? Тогава, да живее смъртта, която води към свобода и равенство!

- Стига вече разсъждения! Въжето! — викаха буржоата в своите вестници.

Добре. Нека тъй да бъде!

- Не може да има никакво съглашение между нас и тези, които искат да ни лишат от собствеността ни! Смърт! — казаха те в своите комисии.

Нека бъде тъй!

- Нека куршума и взрива, секирата и въжето – нека те да решат спора. И ние ще видим, – казваха те, на чия страна взрива и куршума, въжето и секирата ще наклонят везните!

Ще видим!

- Нека смъртта бъде висшия аргумент!

Нека!

Последните думи на Парсонс, казани публично, бяха думи за мир. При повика на един от участниците на 4 май: „На въжето милионера Джей Гулд!” Той отговорил:

- „Война с учрежденията, а с хората мир”.

„Не, не! Свирепстваха буржоата. Война с хората, особено с тези, които се съпротивляват на силата на учрежденията! И нека тази война бъде безпощадна. Нека тя всее ужас и смрази въображението!”

Нека е тъй!

- Но хората имат жени и деца! Защо да се нанасят удари на невинните младенци! Защо да се измъчва жената, тази мъченица на човечеството, която ще страда там целия си живот, без да може да намери поне гроба, върху който да изплаче своята горест?

- По дяволите техните жени! По дяволите потомството им! Отговарят ситите.

Добре. Нека тъй да бъде! Ние запомняме и приемаме това буквално. Когато милионите работници от Америка, Европа и Австралия им викаха: „Не убивайте нашите братя! Те са посветили целия си живот на нашето дело; не увеличавайте пропастта, която ни дели от вас, защото колкото по-дълбока бъде тя, толкова повече трупове ще трябват, за да се запълни. Стига вече убийства! Ако самия капитал е бездушен, то ние трябва да имаме душа, вашите жени също трябва да имат!”

Но тогава им отговориха:

– „Идете по дяволите с вашия сантиментализъм! Бомби за черноработниците и въже за водачите им”

Добре, нека е тъй! Нека във всички точки се изпълни вашата воля. Нека всяка ваша дума от урока що давате се вреже с огнени букви в сърцата на работниците! И когато смъртта в качеството си на „висш аргумент”, започне да коси на ляво и надясно; когато се повърнат септемврийските дни — а те ще се повърнат, защото вие го искате това и – когато секирата и въжето минат в ръцете на тези, които са си подлагали главите, ако тогава, при вида на бойните приготовления, някому се облее сърцето с кръв, и каже: „Пожалете тези хора, тези жени и деца! Бъдете състрадателни към човечеството!” – Тогава ще му отговорят: „Нима ти си забравил 11 ноември 1887 година? Нима ти си забравил дивашкия танц на буржоазията, която тъпчеше труповете на нашите братя и ревеше: „Бомби за вас, каналии, ако вие посмеете да стачкувате, а за вашите водачи — въже!”

Има престъпления, възпоменанията, за които се изглаждат, но има и такива, паметта за които и вековете не могат да изгладят. Това престъпление в Чикаго също не ще се забрави.

Вее се черното знаме! С кръвта на нашите братя, буржоазията написа на него: „Робство или смърт”.

Не, казваме ние, свобода, равенство или смърт!

* * *

Дълъг е списъка на работниците, загинали от 1878 година насам, откато наново се започнаха стълкновенията между бедни и богати, между управлявани и управници. Трепет обхваща всекиго при тяхното възпоменание. Но всичко друго бледнее пред Чикагската драма.

Ние сме видели арагонския бъчвар Монкези задушен с испански гердан* (* Испански гердан: металическа яка, останала от инквизационните времена в Испания, която се поставя на шията и чрез един винт се стяга до удушаване на жертвата.), след 24-часово държане в нажежена стая и в такъв вид на обезобразен труп, изложен на показ по Мадридските площади. Видели сме Хедел обезглавен от палачи, облечени в рединготи. Видели сме Нобелинг, който на два пьти си е рязал вените, с надежда да лиши по такъв начин буржоазията от удоволствието да го види заклан, и въпреки това пак отнесен на ешафода. Треперили сме от негодувание при разказите за смъртта на Перовска и на нейните четирима другари, когато пияните палачи на три пъти са бесили Михайлов, докато го умъртвят; опъвали са обесените за краката и тъй жестоко са се отнасяли с тях, щото са предизвикали негодуванието на един от присъстващите, който е заявил, че е виждал много смъртни наказания на изток, но никога не е виждал подобно нещо. Кръвта ни се е смразявала в жилите, когато от месата на удушената Олива буржоата сечаха монети с изображения, а други буржоа, дами и кавалери, любители на силните усещания, разкъсваха тялото й на хиляди части. Виждали сме и шествието на Рейнфорд към ешафода, което потресе даже и кореспондентите на самите буржоазни вестници

Всичко това сме видели и преживели. Целият дълъг ред от убийства и всевъзможни жестокости е минал пред очите на нашето поколение в продължение само на 9 години. С това като че ли сме свикнали: „Няколко минути страдания – туй-то” — и сме се старали да се успокоим, старали сме се да не мислим за майките, за жените и децата на умъртвените.

Но веднага настъпи общо пробуждане, когато стана известно, че в Чикаго са осъдили пет човека. Пет бесилки за нищо – това бе прекалено даже за нашето поколение, чувствително към най-малките си собствени болки, но напълно спокойно към чуждите страдания.

Смътно почувстваха работниците, че с тези бесилки буржоазията предизвиква народа; те смътно разбраха, че умъртвяването на Чикагските анархисти, трябва да добие историческо значение. Те също тъй смътно разбраха, че ако това умъртвяване стане, буржоазията от всички страни ще добие пълна свобода и от нищо не ще се стеснява да убива работниците.

Това бе едно пробуждане, и то дойде малко късно.

Всъщност, след оня ден, в който версайците застреляха, година след Комуната Фере, Росел и Буржоа, не се е извършвало умъртвяване, което тъй грубо да нарушава всички общоприети понятия, всички условни лъжи за сметка на правосъдието. Фере и другарите му са участвували в Комуната, те са се сражавали с оръжие в ръка. Монказ и Олива; Хедел и Нобелинг; Перовска и Рейнсдорф са се борили с оръжие.

В Чикаго нищо подобно няма.

Това, което прави Чикагското умъртвяване три пъти по-гнусно, то е буржоазната вакханалия, която се разигра около бесилките. Убийството се извърши при такъв отвратителен, грозен, безсрамен рев на буржоата, че даже отслабналото му от разстоянието ехо, стигна до Европа, като предизвика и там негодуванието, даже на английските консерватори офицери, които публично изказаха своя протест.

Всички обесени бяха бедни; всички са се трудили през целия си живот; всички бяха развити, образовани; всички през целия си живот останаха безгранично, безкористно предани на делото, с което се бяха нагърбили; всички умряха братски обичани от работниците: мнозина се бяха отказали от изгодите на живота, за да останат обикновени, неизвестни работници, за да живеят и умрат, като хора, отдадени от душа и тяло на анархията.

Та именно за това, като не намери в нищо да ги упрекне, даже и честолюбие, продажната американска преса ги обсипа с гнусни ругателства, с подли, глупави и груби оскърбления.

* * *

Петнадесет месеца агония!

Осъдени бяха на смърт през август 1886 год. Денят за изпълнение на присъдата бе определен. Но американските работници, със своето излишно доверие в законите употребиха нечути усилия, за да предадат делото в по-висша инстанция. И с надеждата, че времето ще уталожи възбудилите се страсти, те го пренесоха в върховния Илинойски съд.

Върховната продажна клика употреби цели месеци, за да се събере, да проучи делото и да постанови присъдата. Делото бе изучено през май, а присъдата се произнесе през септември. Съдът потвърди първата присъда и с една изтънчена жестокост която характеризира цялото това дело, назначи изпълнението на присъдата на 11 ноември!

Прибавиха се още два месеца агония към изминалата вече година. Два дълги месеца на мъка, на борба между надеждата и отчаянието за техните жени. Два страшни, мъчителни месеца на приготовление за смърт!

Това бе вече прекалено! Даже из средата на буржоата някои се възмутиха от излишната жестокост и почнаха да викат: „Стига вече! Сложете край на тази комедия на смъртта!”

Но подобни дреболии не можаха да трогнат американските буржоа и в продължение на два месеца те употребиха всичко за моралното измъчване на жените на осъдените.

Те описваха най-сладострастно всяка подробност при бъдещото изпълнение на смъртната присъда, и не изпускаха случай да тълкуват и разправят постоянно за тази смърт, като по този начин желаеха да измъчват своите жертви.

- „Жените на осьдените анархисти шият смъртните одежди, в които ще бъдат обесени мъжете им”, пишеха продажните драскачи. - „Поръчано е въжето, с което ще обесят анархистите” - „То е готово вече”. - „Палачът се намира в затруднение: той мисли, че се иска голям труд, за да се обесят и петимата намеднъж”. - „Правят се опити с въжето, на което ще обесят анархистите. То издържа такава и такава тежест. Доста здраво е: до тогава свинете ще поотслабнат”. - „Всичко това е излишен разкош: тях би трябвало да ги обесят на проста връв, която да се скъса няколко пъти преди да умрат”, прибавяха драскачите, които искаха да минат за остроумни. - „Ще ги обесят на два пъти”. - „Кои ли първи да обесят? Парсонс и Шпис ли? - Не, Енгел и Линг. Шпис е нервен, нека той се полюбува, как другарите му ще се люлеят във въздуха”. И все тъй, в продължение на месеци. И всичко това - описване на въжето, плана за ешафода, разправяне за трапа, в който ще ги зарият, подигравките на всички буржоазни сводници - всичко това, всеки ден се поднасяше на осъдените и на техните жени.

Не, ние никога не ще съумеем да предадем целия ужас, отвращението, ненавистта и погнусата, която изпитахме при четенето на тогавашните амернкански вестници! А при това, всичко четяха те - осъдените и героините - жените на Парсонс, Шпис, Шваб и Фишер.

Работнически жени, вие ще почувствувате всичкия ужас от тия изтънчени жестокости и ако у вас има сьрце способно да люби, вие ще се научите да ненавиждате. Вие смъртно ще ненавидите тези господа със златни часовници и тези убийци в скъпи дрехи, които измъчваха вашите сестри с такава нечута гнусна жестокост!

Закълнете се в смъртна ненавист към тях! Възпитайте децата си в същата ненавист!

* * *

Братята ни ги избесиха в петък, 11 ноември, по пладне.

В навечерието пратиха Шваб и Филден (англичанин) в безсрочна каторга: Линг не бе вече между живите и буржоата скърцаха със зъби при мисълта, че ще видят само четири бесилки.

Четирите бесилки бяха издигнати във вътрешния двор на чикагския затвор, чиито стени бяха пазени с повече от три хиляди човека. По-далеч, на 500 крачки от стената, затворът бе ограден с друг кордон от войска и полиция. В останалото свободно пространство между двата кордона не пускаха никого без писмено разрешение от властта.

Още по-далеч, зад двата кордона, бе събрана немногочислена тълпа, двете трети от която се състоеше от преоблечени полицаи, едни от тях постоянни, а други наети специално за случая.

Жените на осъдените минали първия кордон, и поискали разрешение да влязат в затвора, да прегърнат за последен път скъпите си другари. Отказали им грубо и ги изгонили. Жената на Парсонс, дошла с децата си, не искала да си отиде и отчаяно се съпротивлявала, но нея я изтласкали, арестували я и заедно с децата й, я отвели в затвора.

Окончателната присъда била съобщена на осъдените едва към пладне. Когато Шваб и Филден узнали, че смъртното им наказание се заменя с каторжна работа, по лицата им — говори телеграфното съобщение, – се забеляза дълбока тъга. И двамата заявили, че предпочитат моменталната смърт пред бавната. „По лицата на Фишер и Енгел, не трепна нито един мускул”, продължава телеграмата, „Парсонс невъзмутимо се усмихваше, а Шпис страстно говореше против убийците”.

Енгел до последната минута бил весел. През цялата нощ той разговарял със стража, който го пазил, като му разказвал разни анекдоти във връзка с анархистичната пропаганда. „Значи, вие не се боите от смъртта?” – попитал стражът. — „Вие ще ме видите”, отгворил Енгел. Той и Фишер са изказали съжаление, че не могат да последват примера на Линг** (**самоубил се в затвора за да не достави удоволствие на буржоазията да го обеси), та да лишат буржоата от удоволствието да ги видят обесени.

Парсонс също говорил през цялата нощ, а когато се изморявал да говори, той пеел или ходил. Шпис изгонил свещеника, който дошъл да отрови последните минути от живота му. „Аз ще се помоля за вас” — казал свещеникът, като излизал. — „Молете се за себе си — вие имате по-голяма нужда от това, отколкото аз!” — отговорил Шпис и наново седнал да пише писма. През цялата нощ той беседвал с оставените при него двама стражи, върху анархията, обществената борба и съдебното комедиантството.

През всичкото това време, ударите на чука, им напомняли, че в двора, под техните прозорци, дърводелците издигат бесилките. „Всички осъдени, предава телеграфа, много добре чуваха ударите на чука, но нито един от тях не се развълнува”.

На разсъмване всички заспали в съня на праведните.

Сутринта наново се заловили за работа: писали писма и отговаряли на получените от всички краища безбройни телеграми. Енгел завързал теологичен спор с дошлия при него свещеник, като доказвал на последния лицемерието в ролята, която играе. Свещеникът наново отишъл при Шпис, но той си пушил цигарата и писал през всичкото време, докато попа чел своите молитви.

Фишер разказвал на стражата, че в съня си видял себе си дете, у дома си в Германия и непосредствено преживял всички впечатления, останали в паметта му от юношеските години.

В това време, под техните прозорци, палачите опитвали новия механически трап.

Фишер запял Марсилезата; веднага из съседните стаи братята му подели същата песен и с могъщите звуци на революционния химн, те приветствували очакващата ги мъченическа смърт.

Едва в единадесет часа и петнадесет минути дошли да ги отведат. Всичко било нагласено, за да продължат мъките им. Ах, ако някой от тях се бе развълнувал и разплакал, какво тържество щеше да бъде това за буржоата! Когато Шпис, при прочитането на едно току-що получено писмо, се бе замислил за минутка, загрижеността му бе отбелязана от пресата.

Но нашите братя не дадоха на враговете желаното от тях зрелище. До край те останаха спокойни и спокойно отидоха на ешафода. Когато ги наредили под четирите бесилки, Парсонс започнал реч.

- „Мъже и жени на Америка. . .” Плащеницата и връвта прекъснали думите.

- „Нашето мълчание, извикал Шпис, ще извърши повече отколкото нашия глас, който вие сега душите!”

- „Да живее анархията!” — силно извикал Енгел.

- „Тази е най-щастливата минута от моя живот! Да живее анархията!” — тържествено казал Фишер в минутата, когато плащеницата и възелът паднали върху вдъхновеното му лице и закрили кротките му очи.

След една секунда трапа бил открит и четворицата едновременно увиснали във въздуха.

На Парсонс се счупил гръбначния стълб. Енгел, Фишер и Шпис са се превивали в страшни конвулсии. В дванадесет часа и двадесет минути били обесени, а след четиринадесет минути у тях изчезнал всякакъв признак на живот.

Телата им били предадени на роднините и другарите им и погребани в същия ден.